Vajon helyettesítheti-e idővel a mikrobióma átvitel az antibiotikumokat? Létezhet a mikrobiómának antibiotikum-szerű hatása? Ez a kérdés vált időszerűvé a Salk intézet kísérlete nyomán.
Cooperative Defense System-nek nevezte el a kutatócsoport azt, a Cell nevű folyóiratban megjelent, először általuk leírt folyamatot, amikor a kisérleti állatnak teljesen biztosan halálos mennyiségű kórokozót adnak, majd módosítják az étrendjét (jelen esetben magasabb vastartalmú táplálékot adtak neki – lásd: csontleves terápia..) és a kisérleti állatok ahelyett, hogy elpusztultak volna, túlélték ezt a beavatkozást, és meggyógyultak.
Antibiotikum nélkül, egyedül a táplálkozásuk befolyásolása, módosítása elegendő volt a letális baktérium-hatás kivédésére.
Ez egy nagyon fontosnak tűnő, sok jelenleg elfogadott elképzelést alapjaiban megingató publikáció, mely viszonylag kevés figyelmet kapott. Valószínűleg sokan támogatják majd, ugyancsak sokan igyekeznek majd megcáfolni. Mindenesetre lefordítva azt jelenti, hogy van az antibiotikumokon kívül is megoldás, és azt a táplálkozás, a bélrendszer, és a mikrobioma-rendszer összefüggései környékén kell majd keresni.
Forrás:
Karina K. Sanchez, Grischa Y. Chen, Alexandria M. Palaferri Schieber, Samuel E. Redford, Maxim N. Shokhirev, Mathias Leblanc, Yujung M. Lee and Janelle S. Ayres:
Cooperative Metabolic Adaptations in the Host Can Favor Asymptomatic Infection and Select for Attenuated Virulence in an Enteric Pathogen.
Cell, 2018. Published: August 09, 2018 DOI:https://doi.org/10.1016/j.cell.